Contact Us
Zion Lutheran Church
  June 2018  
SMTWTFS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
     
Upcoming Events
JUN

20

WED
Vacation Bible School
8:30 AM to 11:30 AM
June 18-22
JUN

21

THU
Women's Bible Study
7:00 AM
@ Zion Lutheran Parish Hall
Vacation Bible School
8:30 AM to 11:30 AM
June 18-22
JUN

22

FRI
Vacation Bible School
8:30 AM to 11:30 AM
June 18-22
JUN

24

SUN
Orphan Grain Train Fish Boil
11:00 AM to 1:30 PM
@ Hamilton County Fairgrounds 4-H Building
sponsored by Cross of Christ Church in Aurora
JUN

28

THU
Women's Bible Study
7:00 AM
@ Zion Lutheran Parish Hall
JUL

01

SUN
JUL

03

TUE
Men's Bible Breakfast Study
7:00 AM
@ Bulldog Roadhouse in Bradshaw
JUL

05

THU
Women's Bible Study
7:00 AM
@ Zion Lutheran Parish Hall
Bible Search
Confirmation Classes Ending in the #3

Class of 1883

August Strieplin

Edward vonHausen

Johann Fensterer

Edward Klawon

Karl Rhode

Klava Tiede

Emilie Parpart

Pauline Kohtz

Henriette Schmalz

 

Class of 1893

Johann Hankel

Wilhelm Vogt

Herrmann Fensterer

Louis Kloene

Gustav Dobberstein

Wilhelm Collet

Karl Hankel

Ludwig Kohtz

Wilhelm Werth

Hermann Hankel

Alexander Eberhard

Karl Dethloff

Anna Stettner

Christine Fensterer

Ida Fensterer

Maria Budnick

Emma Schroeder

Emmeline Roehrs

Sophie Schlieske

Wilhelmine Dobberstein

Sophie Kaufmann

 

Class of 1903

Ferdinand Mick

Heinrich Otto

Friedrich Rhode

Theodor Strehlow

Theodor Krause

Wilhelm Goldfisch

Karl Peitsch

Theodor Fensterer

Heinrich Rau

Theodor Mogensen

Reinhard Klute

Adolf Kath

Martha Schulz

Else Vonhausen

Marie Schrader

Sabine Schrader

Wilhelmine Hankel

 

Class of 1913

Alfred Heiden

Lenora Kohtz Pohl

Erna Driewer Krenke

Walter Paneitz

Verna Kohtz Dobberstein

Frieda Vogt Butler

Renata Lenz Pohl

Walter Fenster

 

Class of 1923

Lily Klute McGinley

Cora Zierott Martin

Alice Kohtz Eberhard

Gerhaed Dose

Norma Rhode Knight

William Kohtz

Milfred Schlieske

Louis Kaeding

Walter Klute

Milton Stettner

Arthur Dose

Irene Kohtz Weiss

Raymond Parpart

Helen Werth Clarence

Ferd Klone

Samuel Kaeding

Florence Kath Genz

 

Class of 1933

Ralph Schmidt

Orville Roehrs

Stanley Kohtz

Paul Degner

Norman Reetz

Arthur Werth

Melvin Werth

 

Class of 1943

Robert Joseph

Roberta Joseph Sackschewsky

Naomi Suhr Bartels

Stuart Driewer

Leila Baack Anderson

Ruth Rhode Hardt

Doris Wall Klute

Ivan Senff

(Adults)

Frances Strolz Driewer

Irene Mattes

 

Class of 1953

Karen Stuhr Trump

Theo Ann Suhr Lepires

Kathleen Rhode Buller

Joyce Driewer Ediger

Dennis Riekenberg

Luree Parpart Wiese

(Adults)

Herb Peters

Grace Radcliff

 

Class of 1963

Larry Klute

Linda Pohl Dority

Roger Werth

Nancy Kohtz Eberle

Ruth Roehrs Ebke

Allan Roehrs

Phyllis Stuhr Thienhordt

Randy Driewer

Deryl Hilligas

 

Class of 1973

Sandra Kaiser Hannemann

Roy Zierott

Shirley Haack Bartels

Mike Newton

DeAnn Rasmussen Steever

 

Class of 1983

(Adults)

Kimm Klute

Connie Senff

Gary Johnson

Michael Smith

 

Class of 1993

Tracy Meyers Fischer

Chris Driewer

(Adults)

Blake Sanderson

Dave and Nancy Remmenga

Joyann Eberly Bamesberger

 

Class of 2003

Cody Bicknase

Jean Driewer

Miles Bliss

(Adult)

Morgan Joseph

 

Class of 2013

Zachariah Robert Bliss
Benjamin Bryan Driewer
Shelby Kay Hurlbut
Sidney Marie Hurlbut
Nathan Daniel Kreutzer
Nathanael Connor Shoup
Austin Boyd Stuhr
Jaime Grace Troester
Madison Emma VanHousen